Prowadzenie działalności gospodarczej lub gospodarstwa domowego wiąże się z produkcją odpadów. Ich prawidłowa selekcja oraz utylizacja jest kluczem do utrzymania środowiska w dobrej kondycji. Szczególnym przypadkiem są tutaj wszelkiego rodzaju materiały niebezpieczne. Ze względu na swoje właściwości fizyczne i chemiczne mogą one stwarzać duże zagrożenie dla otoczenia, dlatego tak ważne jest przestrzeganie określonych zasad postępowania.
Czym są materiały niebezpieczne?
Zrównoważony rozwój powinien uwzględniać czynniki ekologiczne i ekonomiczne. Jedną z zasad jest rozsądne gospodarowanie odpadami, czyli właśnie prawidłowe postępowanie wobec tych, które stanowią zagrożenie. Materiały niebezpieczne to odpady, które przez swoje właściwości fizyczne lub chemiczne stanowią zagrożenie dla organizmów żywych. Należą do nich wszelkiego rodzaju substancje o działaniu silnie kwasowym lub zasadowym, metale ciężkie czy odpady podobne do ścieków. Innymi przykładami są: toksyczne substancje organiczne i nieorganiczne, zużyte farby, oleje i rozpuszczalniki, przeterminowane środki ochrony roślin, baterie, akumulatory czy węglowodory chlorowane.
Jak postępować z materiałami niebezpiecznymi?
Podstawową regułą postępowania z odpadami stanowiącymi zagrożenie jest minimalizowanie ich produkcji. Należy podejmować działania, które pozwolą ograniczyć ilość takich materiałów dostających się do środowiska. Aby uporać się z odpadami już istniejącymi, kluczowa jest odpowiednia selekcja. Substancje o charakterze niebezpiecznym muszą być składowane tak, aby uniemożliwić im kontakt z żywymi organizmami. Technika postępowania z takimi odpadami zależy od grupy, do której należą. Wyróżniamy tutaj odzyskiwanie, spalanie, zestalanie czy obróbkę fizyko-chemiczną lub biologiczną odpadów niebezpiecznych. Podejmując takie działania, minimalizujemy szansę na wystąpienie negatywnych następstw, jakie mogą być spowodowane takimi materiałami.