Z roku na rok słyszymy coraz więcej na temat konieczności dbania o środowisko naturalne. Jedną z czynności, która w tej chwili jest obowiązkiem każdego z nas, jest recykling surowców wtórnych. W związku z tym należy sortować odpady i wrzucać je tylko do przeznaczonych do tego pojemników. Nie każdy jednak się zastanawiał, jaki wpływ ma recykling na ekologię. W dzisiejszym wpisie opiszemy, dlaczego warto sortować śmieci.
Które odpady podlegają recyklingowi?
Edukacja dotycząca dbania o środowisko naturalne jest na coraz wyższym poziomie. Chcąc żyć w zgodzie ze światem, warto wiedzieć, które odpady podlegają recyklingowi, czyli nadają się do ponownego przetworzenia. Są to między innymi metale, czyli puszki stalowe i aluminiowe czy różnego rodzaju złom oraz szkło. Co ważne, do pojemników na szkło można wrzucać nie tylko całe butelki czy inne pojemniki, ale również potłuczone elementy.
Oprócz tego recyklingowi podlegają też tworzywa sztuczne, które są obecnie jednym z większych problemów, jeżeli chodzi o zanieczyszczenie środowiska. Mowa tutaj między innymi o foliach, pojemnikach z poliwęglanu czy polipropylenu oraz butelkach PET. Recyklingowi podlega też makulatura, dlatego firmy zajmujące się wywozem śmieci odbierają tekturę i papier z odpowiednio podpisanych pojemników.
Dlaczego recykling odpadów jest ważny?
Jak powszechnie wiadomo, morza, rzeki czy lasy są pełne odpadów. Właśnie dlatego wiedza na temat ekologii, a także wdrażanie zachowań, które ją wesprą, są niezbędne. Recykling to jedna z czynności, która zmniejsza szkodliwy wpływ zanieczyszczeń na środowisko. Dzięki niemu wpływamy na oszczędność ograniczonych zasobów naturalnych. Dobrym przykładem są korzyści płynące z recyklingu aluminium, ponieważ takie praktyki:
- ograniczają zanieczyszczenia wody o około 97% w porównaniu do cyklu produkcji z rudy,
- prowadzą do oszczędności ropy naftowej i zużycia energii na poziomie 95%,
- obniżają emisję trujących gazów do atmosfery.
Warto również wspomnieć, że dzięki recyklingowi powstaje mniej wysypisk. Powtórne wykorzystanie surowców znacząco wpływa na kondycję środowiska naturalnego, a do tego przynosi korzyści finansowe.