Ogromne ilości odpadów generowanych każdego dnia sprawiają, że recykling staje się coraz ważniejszy. Zarówno gospodarstwa domowe, jak i firmy są zobowiązane do tego, aby segregować śmieci. Ma to ogromny wpływ na bezpieczeństwo planety, ponieważ dzięki takim praktykom surowce wtórne mogą być poddane recyklingowi i wykorzystane ponownie. Na czym polega recykling i jakie surowce mogą być mu poddawane?
Jaki jest cel recyklingu i jakie rodzaje odpadów można mu poddawać?
Istnieje wiele regulacji dotyczących utylizacji odpadów czy unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych. Każda z nich została stworzona przede wszystkim po to, aby chronić środowisko naturalne. Cel recyklingu jest ten sam. Dzięki niemu można skutecznie ograniczyć wykorzystanie surowców pierwotnych, a co za tym idzie – chronić naturalne zasoby planety. Oprócz tego recykling pozwala również na oszczędne gospodarowanie energią i redukcję ilości odpadów. Można mu poddawać przede wszystkim papier, plastik, szkło oraz metale. Gospodarstwa domowe oraz przedsiębiorstwa korzystają ze specjalnych pojemników na śmieci, sortując je, co umożliwia ich ponowne wykorzystanie.
Jakie są rodzaje recyklingu?
Możemy wyróżnić kilka rodzajów recyklingu. Są wykorzystywane w zależności od tego, jakie rodzaje odpadów są mu poddawane. Z recyklingiem surowcowym mamy do czynienia w przypadku przetwarzania materiałów i wyrobów odpadowych, z których surowce zostały wytworzone. W procesie niezbędne jest wykorzystanie wysokich temperatur, dzięki którym materiały odpadowe rozkładają się na proste związki chemiczne. Recykling materiałowy to odzyskiwanie odpadów z tworzyw sztucznych, które można ponownie przetworzyć.
Oprócz tego wyróżniamy też recykling organiczny, który jest przeprowadzany dzięki obróbce tlenowej albo beztlenowej, dzięki niemu wytwarzany jest metan oraz materia organiczna. Recykling termiczny pozwala na odzyskanie energii zawartej w spalanych odpadach z tworzyw sztucznych. Z recyklingiem chemicznym mamy z kolei do czynienia w przypadku przetwarzania odpadów na materiały o innych właściwościach fizyko-chemicznych.