Chociaż z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się na rzetelne sortowanie śmieci, jeszcze wielu z nich ma małą świadomość tego, jak ważny jest recycling. Cały czas w małych miejscowościach pokutuje przekonanie, że ze starych śmieci co najwyżej warto oddawać papier na makulaturę. Tymczasem recycling w krajach wysoko rozwiniętych rośnie w siłę, dzięki czemu środowisko naturalne jest zdrowsze, a producenci… oszczędzają!
Puszki po napojach
Świetnym przykładem potęgi recyclingu są puszki po napojach. Corocznie na świecie produkuje się miliardy puszek. Jednak mało kto wie, że około 70% z nich produkuje się z aluminium z odzysku! Dlaczego? Okazało się, że odzysk aluminium jest wielokrotnie tańszy, niż wydobywanie go ze złóż. Jest również o wiele zdrowszy dla środowiska. Wielkie koncerny szybko przekalkulowały sobie zyski, jakie mogą mieć dzięki aluminium z odzysku i zaczęły szukać jego dostawców. Tym sposobem „napędziły” rynek do wyrzucania puszek oddzielnie niż innych śmieci. Recykling opakowań po napojach ma więc same zalety. Koncerny oszczędzają pieniądze i nie zatruwają środowiska wydobywając nowego aluminium ze złóż. Fani napojów w puszkach z kolei nie wyrzucają puszek ze zwykłymi śmieciami i nie przepełniają i tak pękających w szwach wysypisk, tylko sortują je i „ponownie” z nich korzystają.
Jak odzyskuje się aluminium?
Aluminium odzyskiwane jest w specjalnych zakładach zajmujących się recyclingiem i utylizacją śmieci. Aluminium odzyskuje się nie tylko z puszek, ale też folii czy złomu, dlatego też śmieci muszą być jeszcze raz dokładnie posortowane, aby dobrać odpowiednią technikę odzysku. Jeśli chodzi o puszki, to najpierw trzeba wyzbyć się z nich różnych substancji szkodliwych, takich jak farby, kleje czy etykiety. „Czyste” puszki poddaję się różnym skomplikowanym procesom recyclingowym, a na końcu odlewa się gotowy, „nowy” produkt. Technologie odzysku są z roku na rok udoskonalane, gdyż zainteresowanie aluminium z odzysku nie ustaje.